Kiedy udać się do Ginekologa

Z jakimi objawami udać się do ginekologa? Do ginekologa należy udać się, jeżeli kobieta odczuwa bóle w podbrzuszu, bardzo boleśnie przebiegają miesiączki, krwawienia są obfite i długotrwałe, cykle miesiączkowe są nieregularne przez dłuższy czas. Ponadto, jeśli pojawiają się plamienia acykliczne, upławy, dokucza świąd i pieczenie pochwy, bolesność piersi. Kobieta powinna skonsultować się z ginekologiem w przypadku zbyt wczesnego lub opóźnionego dojrzewania, problemu z zajściem w ciążę, pojawienia się dolegliwości podczas lub po stosunku, krwawienia podczas współżycia, długotrwałej suchości pochwy, niezależnie od cyklu miesięcznego. Co więcej, jeśli zachodzą uboczne skutki stosowania antykoncepcji hormonalnej oraz przy objawach ciąży.

            Ginekolog Warszawa. Czym jest ciąża. Ciąża jest procesem dojrzewania człowieka od momentu zapłodnienia do osiągnięcia zdolności samodzielnego życia poza organizmem matki. Ciąża średnio trwa około 40 tygodni (9 miesięcy). Wykrywa się ją już w 10 dniu od zapłodnienia za pomocą testów ciążowych. Test wykrywa hormon ciążowy zwany gonadotropiną kosmówkową (hCG). Jeśli jego poziom jest podwyższony, stwierdza się ciążę. Jeżeli w dniu spodziewanej miesiączki test ciążowy jest pozytywny, należy udać się na wizytę z ginekologiem. Jeśli lekarz nie stwierdzi ciąży, powinien udzielić kobiecie pewnych wskazówek dotyczących opieki prenatalnej – jak powinna się odżywiać, jak dbać o swoje zdrowie by dziecko w jej brzuchu rosło prawidłowo i jak postępować by ona sama była zdrowa.

Ginekolog Warszawa. Standard opieki okołoporodowej. Opieka nad kobietami w ciąży sprawowana w Poradni Położniczo-Ginekologicznej przebiega w myśl przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia z 20 września 2012 r. w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej, sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem. Rozporządzenie zaleca także świadczenia profilaktyczne i działania z zakresu promocji zdrowia oraz badania diagnostyczne i konsultacje medyczne wykonywane u kobiet w ciąży. Do świadczeń profilaktycznych, które lekarz ginekolog powinien wykonać według rozporządzenia, do 10 tygodnia ciąży, jest m.in.: wykonanie badania ogólnego podmiotowego i przedmiotowego, badania przy użyciu wziernika i zestawione, dokonanie pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, badania gruczołów sutkowych, powinien określić wzrost i masę ciała pacjentki, dokonać oceny ryzyka ciążowego, propagować zdrowy stylu życia, w tym np. zdrowia jamy ustnej. Wśród badań diagnostycznych lekarz ginekolog powinien zlecić wykonanie grupy krwi i Rh, przeciwciał odpornościowych, morfologii krwi, badanie ogólne moczu, badanie cytologiczne, badanie czystości pochwy. Ponadto wykonanie stężenia glukozy we krwi na czczo, badanie HIV, HCV oraz badania w kierunku toksoplazmozy (IgG, IgM) i różyczki. Powinien zlecić badanie stomatologiczne, oceniające stan zdrowia jamy ustnej pacjentki. Inaczej wygląda opieka lekarza ginekologa po 40 tygodniu ciąży. Lekarz ginekolog powinien m.in. wykonać badanie ogólne podmiotowe i przedmiotowe, badanie położnicze, ocenić ruchy płodu, ocenić czynność serca płodu, dokonać pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, ocenić ryzyko ciążowe, praktycznie i teoretycznie przygotować pacjentkę do porodu, połogu, karmienia piersią i rodzicielstwa.