Czy jesteś odpowiednio chroniony przed łatwym łamaniem się kości? Ważne wskazówki dotyczące rehabilitacji w Warszawie!

Łatwe łamanie kości jest poważnym problemem wielu osób w Warszawie. Kiedy proste kichnięcie może złamać kość, jest to więcej niż bolesna niedogodność. Według statystyk wiele osób w Warszawie ma osteoporozę lub niską masę kostną, a szacuje się, że 50 procent kobiet i 25 procent mężczyzn powyżej 50 roku życia łamie kość z powodu tej choroby.

Osteoporoza może wydawać się chorobą, o którą należy martwić się dopiero w późniejszym życiu, ale zapobieganie bolesnym dolegliowścią może rozpocząć się już w okresie niemowlęcym. Oto pięć rzeczy, które należy wiedzieć o osteoporozie i co można zrobić, aby jej zapobiec.

Osteoporoza wpływa na masę kości

Osteoporoza jest chorobą atakującą kości. Z czasem osoba z osteoporozą traci gęstość kości. Kości stają się bardziej kruche, co zwiększa ryzyko złamania. Kości naturalnie mają w sobie otwory i przestrzenie, ale przy osteoporozie dziury i przestrzenie się powiększają.

Osteoporoza nie daje widocznych objawów. Zamiast tego, większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że mają utratę kości, dopóki nie dozna poważnych obrażeń. Są jednak wczesne oznaki utraty kości. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli doświadczasz przedłużonego bólu pleców i zmiany postawy. Czasami są to wskaźniki utraty kości.

Kobiety mają wyższe ryzyko

Każdy jest zagrożony osteoporozą. Jednak szacunkowo w Warszawie to kobiety częściej chorują na osteoporozę niż mężczyźni, a ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. Bardziej zagrożoni,  są również ludzie, którzy mają członka rodziny z osteoporozą. Można zapobiegać wielu czynnikom ryzyka osteoporozy.

To jest „cicha” choroba

Osteoporoza często pozostaje niezauważona, aż do złamania kości. Rozwija się cicho, ponieważ nie ma oznak utraty kości przed złamaniem. Przerwa kostna występująca z powodu drobnego urazu, takiego jak kichnięcie, guz lub upadek, może być oznaką osteoporozy. Osteoporozę rozpoznaje się za pomocą testu gęstości mineralnej kości.

Ćwiczenia i leki mogą pomóc

Leczenie osteoporozy może się różnić w zależności od stopnia zaawansowania utraty kości. Jeśli ryzyko złamania kości nie jest wysokie, leczenie choroby może skupiać się na zdrowym stylu życia. Leczenie może obejmować dietę bogatą w wapń w witaminę D i https://bodymove.pl/rehabilitacja-warszawa/ Każdego dnia należy wykonywać ćwiczenia, aby budować kości i siłę. Osoby z osteoporozą muszą również unikać sytuacji, które mogą spowodować upadek i prowadzić do złamania kości. Dostępne są również leki, które pomagają stymulować wzrost kości i poprawiać gęstość kości.

Zdrowy styl życia ma kluczowe znaczenie

Wielu czynników ryzyka osteoporozy nie można zapobiec, ale zmiany w stylu życia mogą poprawić zdrowie kości i zminimalizować ryzyko. Wapń, witamina D i rehabilitacja w Warszawie pomagają utrzymać kości w dobrej kondycji. Spożywanie pokarmów bogatych w wapń przez całe życie pomoże zbudować mocne kości i zmniejszyć ryzyko osteoporozy. Kości rosną i wzmacniają się przez okres dojrzewania, osiągając szczytową masę kości w połowie lat dwudziestych. Dlatego też rozwój zdrowego stylu życia we wczesnym okresie życia pomaga w późniejszym rozwoju kości.