Kiedy niezbędne jest wykonanie rezonansu magnetycznego głowy?
Wiele chorób nie daje symptomów, które pozwalają na szybkie postawienie właściwej diagnozy przy zastosowaniu wyłącznie podstawowej diagnostyki. Do takich chorób zaliczają się między innymi nowotwory, które przez długi czas mogą nie dawać objawów w postaci odczuwanego przez pacjenta bólu. Jeśli lekarz ma podejrzenie rozwijania się choroby może skierować pacjenta na bardziej szczegółową diagnostykę, do której zalicza się rezonans magnetyczny.
Rezonans magnetyczny nie wykorzystuje fal niebezpiecznych dla ludzkiego organizmu. Fale radiowe oraz naturalne dla ludzkiego organizmu właściwości magnetyczne wykorzystywane przez urządzenia do rezonansu magnetycznego sprawiają, że jest to bardzo bezpieczne badanie. Jednocześnie badanie rezonansem magnetycznym jest zarówno bezbolesne, jak też nieinwazyjne. Pozwala to wykorzystywać diagnostykę rezonansem magnetycznym nawet u małych dzieci. Dodatkowo bardzo duża dokładność obrazu, uzyskiwana podczas realizowania rezonansu magnetycznego, pozwala postawić bardzo szczegółowe diagnozy.
Kiedy niezbędna jest taka diagnostyka?
Dostępność do rezonansów magnetycznych w coraz większej liczbie placówek medycznych pozwala stosować diagnostykę w celach profilaktycznych. W tym względzie rezonans magnetyczny głowy może być zastosowany u pacjentów po wypadkach samochodowych czy poważnych upadkach. Wówczas wykonanie rezonansu magnetycznego pozwala wykryć nawet drobne urazy głowy. Jest to bardzo ważne, gdyż wiele urazów nie daje u pacjentów wczesnych symptomów. Jednak nawet niewielki wstrząs mózgu, krwiak czy uraz czaszki mogą mieć poważne konsekwencje, gdy nie zostaną odpowiednio wcześnie wykryte.
Rezonans magnetyczny pozwala na uzyskanie szczegółowego obrazu głębi ciała. Pozwala to bez ingerencji chirurgicznej sprawdzić tkanki miękkie czy tkanki twarde. Badanie jest również przydatne, gdy nie jest możliwe wykonanie ingerencji chirurgicznej. Taka sytuacja może dotyczyć między innymi chorób związanych z głową, a które dotyczą tkanek mózgu. Diagnostyka z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego stosowana jest przy wykrywaniu nowotworów mózgu, zapaleniach mózgu, stwardnieniu rozsianym, chorobie Alzheimera. Rezonans magnetyczny głowy pozwala wykryć takie choroby nawet przy początkowych symptomach.
Dostępność do rezonansu magnetycznego
Urządzenia do rezonansu magnetycznego są obecnie dostępne w wielu placówkach prywatnych. Pozwala to na wykonanie badania przy profilaktyce nawet, gdy nie uzyska się skierowania od lekarza publicznej służby zdrowia. Natomiast w klinikach czy szpitalach stosowane są urządzenia do rezonansu o większym natężeniu pola, co przekłada się na możliwość wykonania bardziej dokładnego badania. Wybierając miejsce wykonania badania rezonansem magnetycznym dobre jest przy posiadaniu wyboru zdecydować się na placówki medyczne z doświadczonymi diagnostami. Specjaliści mający odpowiednie doświadczenie w diagnozowaniu konkretnych chorób są w stanie znacznie skuteczniej wykrywać objawy, co przekładać się może na szybkość postawienia właściwej diagnozy.