Każdy człowiek do właściwego funkcjonowania potrzebuje snu. Jeśli z uwagi na stres, czy inne czynniki w ciągu kilku tygodni zauważamy u siebie zaburzenia snu, mamy już wtedy do czynienia z bezsennością. W takich sytuacjach taka osoba może czuć się rozdrażniona, a dodatkowo brak snu wpływa także negatywnie na dobrostan człowieka. Jeśli problem utrzymuje się przez kilka dni, to wówczas wykonywanie codziennych czynności czy też aktywności zawodowych, staje się znacznie utrudnione.

Czynniki powodujące zaburzenia snu

Osoba, który nie śpi co najmniej kilka dni, odczuwa nie tylko zmęczenie, ale wraz z takim pogarszającym się stanem, mogą pojawić się pierwsze objawy zaburzeń psychicznych. Taka sytuacja sprzyja również pogorszeniu zdrowia, a także ma to wpływ na apetyt – osoba która ma problemy ze snem, częściej będzie sięgała po niezdrowe przekąski. Brak snu ma również wpływ na rozwój chorób krążenia, oraz zaburzeń pracy układu pokarmowego. Mówimy więc o poważnej sprawie, która wymaga natychmiastowego leczenia. Duży stres i ciągły lęk, bardzo łatwo prowadzą do zaburzenia naturalnej kondycji psychicznej. Stres w połączeniu z brakiem snu może sprzyjać rozwinięciu się chorób psychicznych, takich jak depresja. Jeśli problemy ze snem mają podłoże psychiczne, warto udać się do psychiatry, który pomoże nam uporać się z bezsennością. Na pewno warto skorzystać z takiego rozwiązania, ponieważ odpowiednia diagnostyka, pomoże psychiatrze w ustaleniu przyczyny problemu. Odpowiednio dobrana psychoterapia, a niekiedy również leczenie farmakologiczne szybko przełożą się na widoczne rezultaty. Dlatego w razie problemów ze snem, nie czekajmy na ostatnią chwilę – w ten sposób jesteśmy w stanie przywrócić nasz sen do normy nawet w ciągu kilku tygodni.

Jak poprawić komfort i ułatwić zasypianie

Psychiatra zaleci nam również dbanie o siebie. Niektóre rady mogą wydawać się trywialne – warto zadbać o właściwie dostosowaną poduszkę, co z pewnością przełoży się na komfort snu. W niektórych przypadkach psychiatra może zlecić leczenie farmakologiczne, najprawdopodobniej będą to leki o działaniu nasennym, które w praktyce ułatwią zasypianie. Tylko w taki sposób możemy poradzić sobie z bezsennością. Jeśli szukamy odpowiedniej formy leczenia, to zapoznajmy się z następującym materiałem: https://www.centrumdobrejterapii.pl/materialy/bezsennosc-rosnacy-problem-wspolczesnosci/ . Wiedza na ten temat pozwoli lepiej poradzić sobie z problemem bezsenności.