Urolog Warszawa prywatnie.
Urologia jest dziedziną medycyny zajmująca się analizą funkcjonowania układu moczowo-płciowego kobiet oraz mężczyzn. Najczęściej występującymi problemami zdrowotnymi w tej dziedzinie są stany zapalne układu moczowo-płciowego, problem nietrzymania moczu, występowanie impotencji, nowotwory, zaburzenia funkcji seksualnych oraz choroby nerek. W każdym z tych problemów lekarz urolog analizuje dokładnie badania laboratoryjne, obrazowe oraz stosuje leczenie zachowawcze. Niekiedy powyższe schorzenia kończą się zabiegami chirurgicznymi. Jeżeli więc zauważysz krew lub inne niepokojące zmiany w moczu, w wyglądzie penisa, dokuczają bóle przy oddawaniu moczu, bóle w dolnej części pleców, bóle jąder, niezwłocznie trzeba zgłosić się do urologa.
Urolog Warszawa prywatnie.
Badanie urologiczne. Badanie diagnostyczne w urologii opiera się na różnych kwestionariuszach. Najpopularniejszym jest kwestionariusz oceny skali objawów IPSS (International Prostatae Symptom Score) charakteryzujący nasilenie objawów od strony dolnych dróg moczowych u mężczyzn z łagodnym rozrostem stercza oraz dzienniczek mikcji, w którym zapisuje się przez 3 dni przyjmowanie i wydalanie https://urolog-warszawa.pl/ płynów oraz incydenty nietrzymania moczu. Badanie fizykalne w urologii opiera się na badaniu objawu Goldmana dotyczącego bólu w okolicy lędźwiowej, oglądaniu zewnętrznych narządów płciowych, badaniu przezodbytniczo gruczołu krokowego, zdjęciu przeglądowym jamy brzusznej, pozwalającym zidentyfikować złogi (kamienie), ultrasonografii dróg moczowych oraz zbadaniu objętość zalegania moczu po mikcji.
Urolog. Warszawa prywatnie. Diagnostyka urologiczna. Ultrasonografia jest to badanie przesiewowe, pozwalające zidentyfikować nieprawidłowości w drogach moczowych, ocenia stan złogów, wielkość prostaty, analizuje zaleganie moczu. Kolejnym badaniem fizykalnym jest urografia – obrazująca całe drogi moczowe. Przeciwwskazaniem do wykonania urografii oraz zdjęcia przeglądowego jamy brzusznej jest ciąża. Do badań inwazyjnych w urologii zalicza się USG przezodbytnicze prostaty (TRUS) – polega na wprowadzeniu do odbytu specjalnego rodzaju sondy, za jej pomocą ocenia się wielkość oraz budowę prostaty, pobiera wycinki z gruczołu krokowego do oceny histopatologicznej. Badanie urodynamiczne to również element diagnostyki urologiczne- służy do oceny czynnościowej dolnych dróg moczowych. Jest to test diagnostyczny, oceniający funkcjonowanie dolnych dróg moczowych (pęcherza moczowego, zwieracza, cewki moczowej). Kolejnym badaniem jest cystoskopia polegająca na wprowadzeniu specjalnego wziernika (cystoskopu) do pęcherza moczowego. Dzięki niemu możliwe jest obejrzenie cewki moczowej oraz pęcherza. W trakcie badania pobiera się również wycinki ze ścian pęcherza moczowego. Badania laboratoryjne obejmują badanie ogólne moczu, potwierdzające lub wykluczające infekcje dróg moczowych. Jeżeli występuje infekcja, wykonuje się posiew moczu, identyfikujący drobnoustroje, wywołujące infekcje dróg moczowych. Wykonuje się go równocześnie celem oznaczenia lekkowrażliwości drobnoustrojów (jest to tzw. antybiogram). Kolejnym badaniem laboratoryjnym jest specyficzny antygen sterczowy (PSA) pobierany u mężczyzn, celem stwierdzenia prostaty (jeżeli jest podwyższony, jest to oznaka nowotworu lub stanu zapalnego prostaty) oraz testosteron.