Powodem przybierania na wadze mogą być różne czynniki, takie jak brak ruchu, nieodpowiednia dieta czy różne choroby. Walka z nadwagą lub otyłością nie jest prosta i często wymaga wielu miesięcy pracy, aby osiągnąć zadowalający rezultat. W uzyskaniu prawidłowej masy ciała mogą pomóc suplementy diety dostępne w wielu formach. Należy je przyjmować z uwagą i ostrożnie dobierać produkty tak, aby nie zaburzyć funkcjonowania naszego organizmu.

Rodzaje suplementów diety

Zanim zdecydujemy się na wspomaganie procesu odchudzania, należy zastanowić się nad wyborem odpowiedniego rodzaju preparatu. Na rynku dostępne są suplementy diety, które hamują głód, blokują wchłanianie tłuszczu oraz spalają tłuszcz. Powinny być one stosowane przy uwzględnieniu naszego stanu psychicznego i fizycznego.

Suplementy hamujące łaknienie są zalecane osobom, które nie mogą powstrzymać się przed spożywaniem zbyt obfitych posiłków. Brak silnej woli to problem, który można zredukować w dłuższym czasie, ale suplementy diety pomóc szybciej osiągnąć zamierzony cel. Skuteczne preparaty mają w swoim składzie, między innymi, kofeinę, chrom, guaranę i ocet jabłkowy.

 

Suplementy blokujące wchłanianie tłuszczu są dobre dla osób, które chcą zmienić na stałe swoje nawyki żywieniowe i zwiększyć wysiłek fizyczny. Środki te mogą zmniejszyć wchłanianie tłuszczu przez nasz organizm nawet o 30%. Są bezpieczne, bo działają tylko w obrębie układu pokarmowego. Ostatnią grupą są suplementy, które mają za cel spalanie tłuszczu. Są one odpowiednie dla osób z małą aktywnością fizyczną, na przykład ze względu na pracę lub inne ograniczenia ruchowe.

Zagrożenia dla kobiet w ciąży

Należy pamiętać, że suplementy diety nie mogą być stosowane w każdej sytuacji. Kobiety w ciąży lub w okresie karmienia nie powinny przyjmować żadnych tego typu środków. Wiąże się to z możliwością spowodowania niskiej wagi urodzeniowej lub nawet defektów fizycznych dziecka. Nie można tego lekceważyć. Przyjmowanie suplementów diety w ciąży może skutkować przedwczesnym porodem, jak również problemami w zakresie produkcji pokarmu przez organizm matki.

Choroby i alergie

Suplementy diety na odchudzanie nie powinny być używane także przez osoby cierpiące na różne schorzenia. Należy tu wymienić cukrzycę, choroby wątroby, nowotwory oraz ogólne osłabienie układu odpornościowego. Ostrożność muszą zachować alergicy, bo występuje u nich zwiększone ryzyko objawów niepożądanych. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić do bardzo poważnych sytuacji zagrażających zdrowiu, a nawet życiu.

Syntetyczne dodatki

W suplementach diety często znajdują się też syntetyczne dodatki. Mogą one być źle tolerowane przez nasz układ pokarmowy. Podczas przyjmowania różnych środków może dojść do kumulacji większej ilości dodatków, a to może wywołać trudne do przewidzenia niekorzystne skutki zdrowotne. Zdarza się to rzadko, ale takie przypadki były odnotowywane przez lekarzy.

W szczególności należy unikać preparatów zawierających takie związki jak efedryna, sibutramina, chitozan i kwas linolowy. Niebezpieczna może być także zbyt duża ilość kofeiny, której maksymalna dawka na dobę nie powinna przekraczać 400 mg. Jednorazowo nie powinniśmy przejmować więcej niż 200 mg, bo może to spowodować niepokój, problemy z zaśnięciem, a nawet bardziej poważne skutki jak kołatanie serca i szumy w uszach.

Bezpieczne wsparcie odchudzania

Niezależnie od tego, jakie suplementy diety zdecydujemy się stosować, trzeba pamiętać, że preparaty te same w sobie nie spowodują szybkiej utraty masy ciała. Mogą skutecznie pomóc, ale tylko wtedy, gdy będzie to połączone w odpowiednio dobraną, zdrową dietą. To samo dotyczy wysiłku fizycznego. Ćwiczenia nie mogą nas nadmiernie obciążać, ale powinny być wykonywane regularnie, najlepiej w ściśle określonych seriach. Przy okazji możemy poprawić swoją sprawność i ogólną kondycję.

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup suplementu diety w aptece. Mamy wtedy gwarancję, że produkty są sprawdzone, a w razie wątpliwości można od razu skonsultować się z farmaceutą, który doradzi sposób stosowania suplementu. Natomiast w sytuacji zauważenia niepokojących objawów należy szybko skonsultować się z lekarzem. Uzyskamy wtedy pewność, że preparat jest dla nas w pełni bezpieczny, a walka z nadwagą będzie bardziej skuteczna.

Źródła:
https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/196113;
https://bmi22.pl/art/2/leki-w-walce-z-otyloscia-i-nadwaga